Підготовка персоналу пенітенціарної служби

Фрібургський тренінговий центр підготовки тюремного персоналу – це єдиний навчальний заклад у Швейцарії, що з 1973 року займається підготовкою кадрів для тюремної системи. Розташований у центрі міста Фрібург.

  Тренінговий центр має прекрасну навчальну базу, аудиторії майже ідеально пристосовані для проведення тренінгових занять, технічне оснащення кожної аудиторії стандартне (як для Швейцарії smiley) і включає централізовану систему клімат-контролю, мультимедійний проектор з екраном, звичайний проектор, фліпчарт, маркерна дошка пересувна і стаціонарна, дошка магнітна та пробкова, надійні і зручні меблі, яким, здається, немає зносу, вільний Wi-Fi– доступ в кожній аудиторії.
На першому поверсі корпусу є кафе-їдальня.
Слухачі мешкають у гуртожитках неподалік від Центру. Навчання, проживання та харчування для слухачів безкоштовне.
Система навчання відрізняється від підготовки персоналу в Україні.
Існують такі види підготовки персоналу: базова підготовка, підвищення кваліфікації (безперервна підготовка), навчання керівного складу, тренінги та семінари для різних професіональних груп.
   У перший рік прийнятий на роботу персонал проходить практичне навчання на базі установ. Потім протягом двох років триває базова теоретична підготовка в Фрібургському навчальному центрі. Загалом слухачі навчаються в Центрі 15 тижнів після чого складають іспит та отримують відповідний сертифікат. Викладання ведеться на німецькій та ретороманській мовах (при формуванні групи, враховується мова). Навчання проходить за графіком. Перший рік навчання в Центрі – це три приїзди на заняття, кожне терміном на два тижні та один заїзд терміном на три тижні. Слухачі вивчають психологію, право, медицину та психіатрію, а також внутрішній світ тюрми. Другий рік - це три приїзди на заняття, кожне терміном на два тижні. В цей період всі слухачі за допомогою куратора з числа викладачів обирають тему для творчої курсової роботи, відвідують різні установи, накопичують досвід, збирають матеріали та пишуть свою роботу.

Наприкінці навчання всі здають письмові іспити та кожний представляє та захищає свою курсову роботу. Всі роботи слухачів зберігаються в архіві, а кращі роботи - у бібліотеці навчального центру.
До речі, молодший персонал тюрем Швейцарії має непогану матеріальну мотивацію до навчання та роботи. Середня заробітна плата наглядача складає приблизно 4500 швейцарських франків (36 тис. грн.) на місяць, що немало навіть за швейцарськими мірками. Робота в тюрмі не вважається в суспільстві престижною, але стабільність, соціальні гарантії та грошове забезпечення приваблює достатню кількість бажаючих, що створює можливість відбору кандидатів, підходящих для цієї роботи та обумовлює низькій рівень плинності кадрів.

Крім підготовки персоналу для тюремної системи в структурі Фрібургского центру створено Центр компетентності, який функціонує у якості майданчику для дискусії та обговорення проблемних питань тюремної системи Швейцарії. Центр компетентності має всі повноваження піднімати гострі, проблемні питання для обговорення на державному рівні, шукати та пропонувати шляхи їх вирішення. Історично склалося так, що в тюремній системі Швейцарії немає централізації (тобто немає центрального органу виконавчої влади в сфері виконання покарань в нашому розумінні). Фрібургський навчальний центр з Центром компетентності призначені як раз виконувати роль з централізації інформації, формування єдиних стандартів та підходів в вирішенні проблем, що виникають в установах різних кантонів, які по суті є практично самостійними в прийнятті рішень. Центр компетентності бере активну участь у розробці тренінгових програм, які потім впроваджуються в навчальний процес.    
   З 2011 року у Центрі запроваджується підготовка керівного складу. Розроблений спеціальний курс навчання, що базується на тренінгових технологіях, направлений на формування лідерських якостей, необхідних керівникам пенітенціарних установ. Навчання складається з 4 модулів (50 днів) та проводиться за графіком протягом 2 років. Після успішної здачі іспиту підготовка завершується та видається загальнодержавний диплом експерта кримінально-виконавчої служби, що надає преференції в разі бажання продовжити освіту в навчальних закладах вищого рівня.
   Одним з видів підготовки персоналу є спеціальні тренінги з актуальних проблем для різних професіональних груп. За цією методикою проходять підготовку, наприклад, лікарі, тюремні священики, вчителі, наглядачі та інші.
  Починаючи з 1998 року з періодичністю раз на два роки в Центрі проводяться конференції для фахівців судової та пенітенціарної служби. На конференціях розглядаються актуальні питання та у дискусійному колі окреслюються шляхи їх вирішення. Ось декілька тем конференцій, з яких можна зрозуміти які питання хвилюють наших швейцарських колег: "Громадський тиск на тюрми. Безпека будь-якою ціною?", "Чи мета реабілітації ще актуальна", "Тюрма як лікарня? Проблеми емоційно неврівноважених засуджених", "Реформа виконання покарань".     
  У Фрібургського навчального центру є WEB-сайт, на якому можна знайти інформацію про систему навчання в Центрі, навчальні програми, графіки заїздів різних груп на навчання та іншу корисну для слухачів інформацію. Адреса сайту: http://www.prison.ch/
  З 2010 року Центр розпочав розбудову та формування своєї бібліотеки де зберігатимуться як друковані видання так і електронні носії інформації. Складність формування фонду бібліотеки полягає в тому, що друковані видання повинні комплектуватися примірниками принаймні на двох мовах.

  Наразі, можна зробити висновок, що навчанню кадрів пенітенціарної системи Швейцарії приділяється багато уваги, ця робота проводиться досить ґрунтовно, на досконалій навчально-методичній базі, колективом компетентних, досвідчених викладачів-науковців. Все це, безумовно, має позитивний вплив та дозволяє готувати якісний персонал для установ пенітенціарної служби Швейцарії. 

Реалізація проекту

"Біла Церква - центр компетентності з питань реформування пенітенціарної системи в Україні"

Донор проекту

Презентація проекту

Керівник проекту


  Сергєєва Вікторія Вікторівна
    (
Penal Reform International)

Зараз на сайті

На даний момент 13 гостей на сайті