Інформація щодо дотриманням прав ув’язнених у СІЗО

Одним із пріоритетних напрямків діяльності Державної пенітенціарної служби України є дотримання прав людини, забезпечення матеріально-побутових умов і медичного обслуговування засуджених і осіб, узятих під варту, які тримаються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах.

На сьогоднішній день у Державній кримінально-виконавчій службі України функціонує 27 діючих слідчих ізоляторів та 6 установ виконання покарань, які виконують функції слідчих ізоляторів. Будівлі окремих установ перебувають в аварійному стані, 19 слідчих ізоляторів збудовані понад 100 років тому, 5 з них – більше 200 років. Це ускладнює приведення норм тримання ув’язнених до європейських стандартів.

Розв’язання вищезазначених проблем потребує значних бюджетних коштів, але щорічний граничний обсяг фінансування системи багато років не перевищує 36-40 % від розрахункової потреби.

Зокрема, Державна програма покращення умов тримання засуджених та осіб, узятих під варту, на 2006-2010 роки, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006 року № 1090, була профінансована лише на 6% від запланованих обсягів.

Не зважаючи на це, на початку минулого року введено в експлуатацію новий режимний корпус на 180 місць для тримання жінок у Київському слідчому ізоляторі та планується будівництво нового СІЗО в Ірпені Київської області.

Також спільно із Севастопольською міською та Херсонською обласною державними адміністраціями проведено роботу з визначення земельних ділянок для будівництва слідчого ізолятора у місті Севастополі та винесення за межі центральної частини міста Херсона протитуберкульозної лікарні і слідчого ізолятора.

Впровадження нового Кримінального процесуального кодексу України у частині видів та порядку застосування попереджувальних заходів сприяло покращенню ситуації щодо розвантаження СІЗО.Так, чисельність їх контингенту з початку 2012 року скоротилася майже на 12 тисяч осіб.На даний час усі ув’язнені забезпечені жилою площею, згідно з встановленими нормами (2,5 м2 на людину).

ДПтС України спільно з Міністерством охорони здоров’я вживаються заходи з удосконалення системи охорони здоров’я і медико-санітарного забезпечення засуджених та осіб, узятих під варту.

Так, у 2011 році з держбюджету вперше за останні роки було виділено кошти на придбання медичного обладнання у сумі близько 80 млн. грн., що дало змогу здійснити закупівлю сучасного обладнання для виявлення, діагностування та лікування туберкульозу та інших захворювань на ранніх етапах розвитку.

Незважаючи на певні проблемні питання в організації медико-санітарного забезпечення, вдалося покращити ситуацію з наданням медичних послуг у місцях позбавлення волі. Як наслідок, смертність серед засуджених і ув’язнених за 2012 рік у порівнянні з попереднім роком скоротилась на 12,6%.

Завдання з вирішення даної ситуації визначені Концепцією державної політики у сфері реформування Державної кримінально-виконавчої служби України, схваленої Указом Президента України В.Ф.Януковича від 8 листопада 2012 року №631.

У рамках реалізації Концепції ДПтС України спільно з Міністерством юстиції та за дорученням Кабінету Міністрів України розроблено відповідну Державну цільову програму на період 2013-2017 років, яка на даний час опрацьовується з Мінфіном і Мінекономрозвитку у частині оптимізації фінансування.

Прес-служба ДПтС

Зараз на сайті

На даний момент 35 гостей на сайті