Коментар та уточнююча інформація до статті "Слідчі ізолятори - територія смерті"

У газеті "Голос України" від 11 лютого 2012 року опубліковано статтю "Слідчі ізолятори - територія смерті", в якій описується статистика смертності в установах Державної пенітенціарної Служби України та наводяться коментарі, які негативно характеризують Службу в цілому. У ДПтС уважно опрацьовані питання, наведені у статті.

Для більш широкого та об’єктивного інформування суспільства з цього питання ДПтС України повідомляє, що протягом 2011 року в слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби (далі ДКВС) України померло 244 особи, що на 17 осіб більше, ніж за аналогічний період минулого року (у 2010 році померло 227 осіб). З них, 131 особа була госпіталізована із слідчих ізоляторів у лікувальні заклади Міністерства охорони здоров'я (далі МОЗ) України для надання спеціалізованої медичної допомоги, де помирали від тяжких захворювань або від гострих ускладнень наявних хронічних захворювань.

Середній показник смертності по слідчим ізоляторам ДКВС України за 12 місяців 2011 року залишився на рівні показника смертності за 12 місяців 2010 року та склав 2,8 (кількість померлих на 1000 ув’язнених). Показник смертності по слідчим ізоляторам ДКВС України за 1 місяць 2012 року нижчий за показник смертності за аналогічний період 2011 року у 4 рази та склав 0,1.

Протягом 2011 року особи, узяті під варту, загалом помирали від гострих станів та ускладнень тяжких хронічних захворювань, таких, як СНІД (28,7% від усіх померлих), хвороби серцево-судинної системи (30,3%), туберкульоз (12,3%), захворювання центральної нервової системи (11,5%), цироз печінки (5,7%), онкологічні захворювання (2,9%).

Протягом 2011 року в слідчих ізоляторах було зареєстровано 8 випадків смертей в наслідок суїцидів та 3 випадки внаслідок вчинення злочинів.

Особи, узяті під варту, в умовах слідчих ізоляторів отримують консультативну допомогу, для чого залучаються лікарі-фахівці медичних частин установ (терапевти, фтизіатри, дерматовенерологи, стоматологи, психіатри, рентгенологи) та лікарі-консультанти-фахівці МОЗ України. При потребі, особи, узяті під варту, додатково обстежуються, консультуються та госпіталізуються для отримання спеціалізованого лікування в заклади охорони здоров'я МОЗ України.

На осіб, які хворіли на невиліковні тяжкі хвороби, керівництвом слідчих ізоляторів до органів, за якими рахувалися ці особи (суди, прокуратура, РВ МВС) надсилалися повідомлення про стан їх здоров'я, та клопотання щодо прискорення розгляду кримінальних справ та заміну запобіжного заходу на інший, не пов'язаний із взяттям під варту, для продовження лікування хворих в спеціалізованих лікувальних закладах МОЗ України. Протягом 2011 року 10 осіб, у яких вироки набули чинності, були звільненні із слідчих ізоляторів ДКВС України від подальшого відбування покарання у зв’язку із тяжкою хворобою (згідно із статтею 84 КК України).

Забезпечення слідчих ізоляторів лікарськими засобами, протитуберку-льозними препаратами, виробами медичного призначення здійснюється як централізовано так і самостійно.

На даний час слідчі ізолятори ДКВС України забезпечені лікарськими засобами для надання необхідної медичної допомоги в умовах медичних частин слідчих ізоляторів.

Протягом 2011 року медичні частини слідчих ізоляторів отримали медичне обладнання, в тому числі і фотоелектрокалориметри, флюорографи, рентгенологічні комплекси, електрокардіографічні апарати, стоматологічні установки, дезінфікаційні камери, на суму 16 440 020 грн.

На виконання вимог СНиП 2-08.01.89 «Жилые и общественные здания и сооружения», ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення» та відомчих нормативних документів направлено вказівку від 27.01.12 №5/2/2-536/Сд на керівників територіальних органів управлінь ДПтС України з метою забезпечення виконання заходів по дотриманню температурного режиму, щоденного контролю за температурою в жилих приміщеннях, на об’єктах комунально-побутового призначення.

На виконання вказівки посилено контроль за санітарно-гігієнічним станом камер в слідчих ізоляторах. Щоденно медичними працівниками установ здійснюються обходи з перевіркою санітарного стану і дотримання температурного режиму приміщень. Результати контролю реєструються у відповідних журналах та доповідаються керівництву.

За інформаціями територіальних управлінь температурний режим, вологість повітря в камерах слідчих ізоляторів протягом доби підтримується в межах норми. Санітарно-гігієнічний стан камер слідчих ізоляторів – задовільний.

Крім того, в установах ДПтС України у 2011 році впроваджено лабораторно-інструментальний контроль параметрів мікроклімату (температури, вологості тощо) лабораторними підрозділами санепідслужби МОЗ і МВС України (за договорами).

Прибирання камер у слідчих ізоляторах проводиться згідно з затвердженим графіком установи з використанням миючих і дезінфікуючих засобів, дозволених для використання в Україні.

Щорічно укладаються договори зі спеціалізованими підприємствами на проведення дератизаційних та дезінсекційних заходів у слідчих ізоляторах, а також договори на вивезення твердих побутових відходів з їх територій.

Завдяки здійсненню санітарно-протиепідемічних заходів в установах ДПтС України у 2011 році та за поточний період 2012 року спалахів гострих інфекційних захворювань та харчових отруєнь в слідчих ізоляторах не зареєстровано.

Протягом 1 місяця 2012 року в слідчих ізоляторах померло 13 осіб, що на 12 осіб менше, ніж за аналогічний період минулого року 2011 року, коли померло 25 осіб, із них у лікувальних закладах МОЗ України померло 8 осіб.

Виконання вимог щодо умов тримання та надання медичної допомоги особам, узятим під варту, знаходиться на постійному контролі управління охорони здоров’я та медико-санітарного забезпечення ДПтС України.

Прес-служба ДПтС України.

Зараз на сайті

На даний момент 34 гостей на сайті