Підготовка ув’язнених до звільнення: співпраця виходить на новий рівень

Добіг завершення черговий етап співпраці Білоцерківського центру підвищення кваліфікації персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України (далі – Білоцерківський центр) та Білоцерківської виправної колонії № 35 (далі – БВК № 35) щодо підготовки засуджених до виходу на свободу. Кілька років поспіль він успішно реалізувався в межах проєкту «Подальша підтримка пенітенціарної реформи в Україні» Рамкової програми співробітництва Ради Європи (далі – РЄ) та Європейського Союзу (далі – ЄС) для країн Східного партнерства.

На основі «Курсів розвитку соціальних і життєвих навичок для ув’язнених» викладачі Центру створили навчальну програму «Розвиток соціальних та життєвих навичок у засуджених», яка й стала основою для проведення занять у згаданій установі. Їх метою було підготувати цю категорію громадян до виходу на свободу та допомогти адаптуватися до життя поза в’язницею.
«Спілкування з родиною та друзями», «Пошук роботи», «Не гнівайтесь – будьте наполегливі», «Особисті проблеми», «Пошук житла», «Як стати цінним працівником», «Перебування в ув’язненні», «Адаптація до свободи», «Уникнення правопорушень після звільнення», «Як стати законослухняним громадянином», «Допомога вдома», «Поради щодо здорового способу життя». Заняття за цими темами проводили начальники та викладачі циклів Ірина Клочко, Іван Похилько, Олег Романюк, Євген Івашев, Віталій Музика, Наталія Пєтєльнікова, Віталій Ковтун, Олександр Вишневський, Андрій Єфремов, Ілля Пахомов, Дмитро Коваленко та інші.
Так, під час заняття за темою «Корисне використання часу в ув’язненні» викладачі циклу спеціальних дисциплін Дмитро Коваленко та Микола Слєпинцев моделювали із засудженими приклади негативного та позитивного використання власного часу. На занятті «Адаптація до свободи» разом зі старшим викладачем циклу підготовки персоналу пробації Наталією Пєтєльніковою з’ясовували відповіді на питання: «Як змінився світ за час відбування покарання?», «Які складнощі можуть виникнути у засуджених в перші дні після звільнення?», «Які поради можуть допомогти впоратися з ними?» тощо.
У ході тренінгу «Як стати цінним працівником?», який проводили начальник циклу підготовки персоналу пробації Євгеній Івашев, викладач цього циклу Владислав Ковтун та викладач циклу загальноправових дисциплін Віталій Музика разом із засудженими обговорили низку питань. Зокрема, як стати частиною колективу, як знайти спільну мову з керівником та колегами, як не допускати та вирішувати конфліктні ситуації тощо.

Навички безконфліктного спілкування при допомозі різноманітних засобів комунікації – телефону, листів, особистої розмови під час побачень – засуджені отримали на занятті за відповідною тематикою. Його проводили старший викладач циклу підготовки персоналу пробації Ольга Щербатюк та викладач циклу спеціальних дисциплін Дмитро Коваленко.

Тему «Поради щодо здорового способу життя» підняли начальник циклу вогневої та фізичної підготовки Андрій Охота та викладач циклу Володимир Іщенко. Засуджені усвідомили, що слідкувати за станом власного здоров’я та фізичною формою окрім іншого важливо ще й тому, що це допоможе позбавитися шкідливих звичок і добре почуватися у майбутньому.

Тема завершального заняття – «Особисті фінанси осіб, звільнених з установ виконання покарань, та відповідальне використання ними фінансових послуг». Викладачі циклу психолого-педагогічних дисциплін Ірина Дорошенко та Андрій Єфремов провели його також у формі тренінгу. На практичних прикладах засудженим пояснювали, як ефективно управляти особистими фінансами, робити заощадження тощо. Учасники одностайно дійшли думки, що планування власних постійних і одноразових витрат та відповідальне використання фінансових послуг значною мірою полегшить їхнє життя після виходу на волю.

Загалом протягом майже 3-х років програму підготовки до звільнення з отриманням відповідних сертифікатів пройшли 5 груп ув’язнених загальною кількістю 62 особи. Але на цьому спільна робота Білоцерківського центру і БВК № 35 за згаданим напрямком не припиняється. Більше того, вже найближчим часом має перейти на якісно новий рівень.
Йдеться про початок пілотного проєкту «Взаємодія уповноважених органів з питань пробації та установ виконання покарань при умовно-достроковому звільненні засуджених до позбавлення волі на певний строк або заміні невідбутої частини покарання більш м’яким». Викладачі Білоцерківського центру навчатимуть ув’язнених БВК № 35 за новим курсом, який наразі готується до впровадження.
Його упорядковано канадським проектом «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe) з врахуванням результатів, рекомендацій та досвіду попередніх міжнародних проектів – Рамкової програми співробітництва РЄ та ЄС «Подальша підтримка пенітенціарної реформи в Україні», проєкту Європейського Союзу «ПРАВО-Justice», міжнародної технічної допомоги Уряду Канади «Експертна підтримка врядування та економічного розвитку» (EDGE) та сприяння благодійних організацій «FREE ZONE» і «100 % життя».
Нова програма складається з семи тематичних модулів:  «Перші дні на свободі», «Емоції та почуття», «Ефективне спілкування», «Протидія стигмі та дискримінації», «Житло, навчання та працевлаштування», «Збереження та зміцнення здоров’я», «Цілепокладання та позитивна життєва перспектива» . Вона відрізняється глибиною розкриття тематики та ґрунтовним методичним описом занять.
Напередодні проєктний офіс Міністерства юстиції України провів з викладачами Центру підготовче онлайн-заняття, на якому демонструвалися нові інструменти роботи із засудженими. Серед них оцінка ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення в УВП, індивідуальне планування соціально-виховної роботи, курс підготовки до звільнення засуджених чоловіків та жінок тощо. Реалізація нового проєкту стане суттєвим кроком на шляху впровадження в українській пенітенціарній системі передових європейських стандартів роботи з цією категорією громадян.

 

Зараз на сайті

На даний момент 35 гостей на сайті