Підготовка ув’язнених до звільнення: унікальний досвід Білоцерківського центру

Серед чільних завдань пенітенціарної діяльності провідних країн світу є ефективна підготовка засуджених до звільнення з місць відбування покарання. Адже їх адаптація до подальшого життя після втрати соціально корисних зв’язків, за можливої відсутності житла, професії і навіть належної освіти є досить складною.

Часто-густо різного роду «життєві дрібниці» та труднощі при спробах відновити свій статус стають причинами повторного повернення колишніх в’язнів на кримінальний шлях. Запобігти цьому – один з головних пріоритетів вітчизняної пенітенціарної системи. І хоча в Україні поки що відсутні повноцінні ефективні практики, які б допомагали в’язням якісно підготуватися до виходу на свободу, натомість певні кроки на цьому шляху вже зроблено.
Питання підготовки засуджених до виходу на свободу кілька років поспіль успішно реалізують Білоцерківський центр підвищення кваліфікації персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України (далі – Білоцерківський центр) та Білоцерківська виправна колонія № 35 (далі – БВК № 35). Своєрідний старт цій співпраці надав проєкт «Подальша підтримка пенітенціарної реформи в Україні» Рамкової програми співробітництва Ради Європи та Європейського Союзу для країн Східного партнерства.


На фото: експерти Ради Європи Джон Макгакін, Мартін Седдон та Державної пенітенціарної служби України Віталій Хведчук обговорюють напрямки співпраці в межах проєкту «Подальша підтримка пенітенціарної реформи в Україні»

Він мав на меті запровадити в роботу установ виконання покарань (далі – УВП) європейські стандарти в’язничного менеджменту, парадигму ресоціалізації засуджених та їх підготовки до життя після звільнення. Одним з реалізованих завдань проєкту стала поява посібника «Курси розвитку соціальних і життєвих навичок для ув’язнених» авторства Мартіна Седдона, експерта Ради Європи з питань пробації та Алли Шуть, національного експерта Ради Європи.


На фото (зліва направо): начальник Державної установи «Білоцерківська виправна колонія (№35)» Євген Поночовний, перший заступник начальника Білоцерківського центру – начальник навчального відділу Алла Григоренко, начальник Білоцерківського центру Олег Дука, менеджер міжнародного проєкту «Подальша підтримка пенітенціарної реформи в Україні» Ольга Сандакова та експерт Ради Європи Джон Макгакін обговорюють шляхи реалізації проєкту

Популярність «Курсів розвитку соціальних і життєвих навичок для ув’язнених» в європейських в’язницях та їх запровадження в більшості східноєвропейських країн свідчать про те, що вони є провідними складовими процесу підготовки в’язнів до звільнення, оскільки допомагають успішно інтегруватися в соціум.


На фото: викладач циклу психолого-педагогічних дисциплін Ірина Дорошенко проводить рольову гру для засуджених БВК № 35 в межах навчальної програми «Розвиток соціальних та життєвих навичок у засуджених»

Взявши за основу викладені в них поради, викладачі Білоцерківського центру власними зусиллями та на добровільній основі створили навчальну програму «Розвиток соціальних та життєвих навичок у засуджених» тривалістю близько 3-х місяців.
Вона складається з 13-ти занять, де обіграні практично всі життєві ситуації, в яких можуть опинитися ув’язнені, вийшовши на волю.
Серед них – «Спілкування з родиною та друзями», «Пошук роботи», «Не гнівайтесь – будьте наполегливі», «Особисті проблеми», «Пошук житла», «Як стати цінним працівником», «Перебування в ув’язненні», «Адаптація до свободи», «Уникнення правопорушень після звільнення», «Як стати законослухняним громадянином», «Допомога вдома», «Поради щодо здорового способу життя». Заключне заняття – «Особисті фінанси та відповідальне використання фінансових послуг» – підготовлене спільно з Представництвом німецької неурядової організації Savings Banks Foundation for international Cooperation (SBFIC).
Апробація ноу-хау розпочалася у 2018 році. Начальники та викладачі циклів загально-правових, психолого-педагогічних дисциплін та підготовки персоналу пробації почергово проводили заняття із засудженими з дільниці соціальної реабілітації БВК № 35 як в самій установі, так і в Білоцерківському центрі. Використовувалися переважно форми групової роботи. Зокрема, тренінги із застосуванням дискусій, обговорень, мозкових штурмів, рольових ігор тощо.


На фото: старший викладач циклу психолого-педагогічних дисциплін Ілля Пахомов проводить тренінг для засуджених БВК № 35 в межах навчальної програми «Розвиток соціальних та життєвих навичок у засуджених»

Для ув’язнених користь таких занять полягала, насамперед, в можливості попрактикувати успішні форми поведінки, навчитися жити в нових соціальних умовах: шукати роботу, розв’язувати сімейні суперечки, спокійно реагувати на запити поліції, листуватися з державними органами, організовувати власне дозвілля. Крім того, це стало доброю нагодою вчасно отримати відповіді на найболючіші запитання: «яким буде мій перший день на свободі?», «як звикнути до життя на волі та уникати старих «друзів»?», «як позбавитися шкідливих звичок?» тощо. По закінченню навчання чотири групи засуджених отримали відповідні сертифікати.


На фото: начальник Білоцерківського центру підвищення кваліфікації персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України полковник вн. сл. Олег Дука вручає засудженим БВК № 35 сертифікати про успішне закінчення навчання

Такий унікальний досвід, в якому Білоцерківський центр виступив майданчиком для організації навчального процесу із засудженими, надавши для цього власну навчально-матеріальну базу, гідно оцінили закордонні експерти, оскільки подібний підхід до роботи з ув’язненими в міжнародній пенітенціарній практиці досі не застосовувався. Натомість довів свою дієвість як один із способів зменшити рівень правопорушень цієї категорії осіб після виходу на свободу.
Наразі спільна робота Білоцерківського центру і БВК № 35 щодо підготовки в’язнів до виходу на свободу продовжується. І вже найближчим часом має перейти на якісно новий рівень. В межах проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe) в БВК № 35 впроваджуватиметься програма «Курсу з підготовки до звільнення засуджених чоловіків та жінок», що складатиметься з шести тематичних модулів.
Основна увага в ній зосереджуватиметься на особливостях соціальної адаптації особи після звільнення з місць позбавлення волі. Зокрема, на ефективній взаємодії з оточуючими, вмінні керувати емоціями та почуттями, спілкуватися та налагоджувати стосунки в сім’ї, ефективно взаємодіяти з роботодавцем та колективом, вести здоровий спосіб життя та грамотно розпоряджатися власним бюджетом.
Крім того, новою програмою передбачене вивчення таких важливих аспектів, як порядок відновлення втрачених документів, повернення батьківських прав, налаштування стосунків з партнером\партнеркою, уміння приймати правильні рішення, ефективно вирішувати проблеми тощо. Її реалізація запланована на 2020-2021 роки.
Загалом регулярна співпраця з різноманітними міжнародними проєктами та Білоцерківською виправною колонією № 35 вкотре засвідчує, що Білоцерківський центр ПКП ДКВС України є сучасним навчальним закладом, здатним не лише впроваджувати вже напрацьовані європейські стандарти у роботі з засудженими, а й генерувати власні ідеї, орієнтовані на суто українські особливості діяльності пенітенціарної системи.

 

Зараз на сайті

На даний момент 34 гостей на сайті