Інструменти онлайн-навчання в освітньому арсеналі Білоцерківського центру

Для тих, хто хоче досягти успіху в кар’єрі та бути професійним працівником, навчання триває впродовж життя. Сучасне покоління працівників потребує постійного вдосконалення професійних компетентностей і прагне навчатися ефективно, швидко та мобільно, не відстаючи від своїх зарубіжних колег. Один із способів такого навчання – онлайн-навчання.

Протягом тривалого часу персонал Білоцерківського центру підвищення кваліфікації персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України активно займається впровадженням онлайн-навчання у освітній процес на основі широкого застосування інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ, від англ. Information and communications technology, ICT). Саме така форма стала основною у підвищенні кваліфікації персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України і доводить свою дієвість та ефективність в умовах карантину.
Вперше ідея щодо організації онлайн (дистанційної) форми навчання з’явилася ще 2015 року. Відтоді за сприяння міжнародних проєктів «Підтримка реформування кримінальної юстиції в Україні» Європейського Союзу та «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні» Канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі і розвитку, компанії «Агрітім Канада Консалтинг» у Білоцерківському центрі реалізовано кілька інновацій щодо запровадження онлайн-курсів підвищення кваліфікації персоналу уповноважених органів з питань пробації.


На фото: відкриття навчально-методичного кабінету з дистанційного навчання за сприяння проекту «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні» за участі заступника директора Департаменту пробації Міністерства юстиції України Андрушка Ігора; канадського радника (екс-менеджера з питань пробації для неповнолітніх у Оттаві) Гейл Стідс, начальника Білоцерківського центру Дуки Олега (10 березеня 2017 року)

Першочергово для викладацького складу було організовано навчання щодо використання найсучаснішої системи дистанційного управління навчанням Moodle. На фото: навчальні заняття у межах навчально-методичних зборів з персоналом Білоцерківського центру проводять завідуючий навчально-методичним центром з дистанційного навчання Дєдухов Валерій та начальник Білоцерківського центру Дука Олег (січень 2017 року)

Педагогічною радою Білоцерківського центру при практичній допомозі Управління персоналу Міністерства юстиції України та ДУ «Центр пробації» було узгоджено три навчальні програми онлан-курсів підвищення кваліфікації:
36-ти денний онлайн-курс підвищення кваліфікації персоналу уповноважених органів з питань пробації.
14-ти денну програму онлайн-моніторингу сформованості професійної компетентності персоналу уповноважених органів з питань пробації (для роботи з повнолітніми суб’єктами пробації);
14-ти денну програму онлайн-моніторингу сформованості професійної компетентності персоналу уповноважених органів з питань пробації (для роботи з неповнолітніми суб’єктами пробації).
Електронні навчальні курси вищезазначених програм створені на платформі Moodle. Їх наповнення здійснили викладачі Білоцерківського центру, для цього розробили змістовні методичні матеріали, презентації, відеоматеріали, базу тестових питань для поточного і підсумкового контролю та ін.


Сторінки Електронного навчального курсу за програмою одного з онлайн-курсу підвищення кваліфікації персоналу ДКВС України на платформі Moodle

Реалізації онлайн-навчання в Білоцерківському центрі сприяє створення Навчально-методичного кабінету з організації онлайн (дистанційного) навчання, технічне обладнання якому надав українсько-канадський проєкт «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні». Його фахівці опанували самі і навчили інших викладачів використанню інформаційно-комунікаційних технологій дистанційного навчання, застосування різноманітних онлайн-сервісів, розміщення навчальних матеріалів на платформі Moodle, складання й розміщення різнопланових завдань та тестових запитань, реєстрації та оцінювання слухачів тощо.


Головна сторінка онлайн (дистанційного)-навчання на платформі Moodle

Вже у 2019-му платформа Moodle запрацювала як самостійний кластер. Завдяки чому в 2019 році у центрі пройшло онлайн-навчання 350 працівників уповноважених органів з питань пробації та 250 осіб у 2020 році.


Ефективним шляхом вирішення питання безперервного професійного навчання персоналу Державної кримінально-виконавчої службі України є створене Білоцерківським центром за сприяння Міністерства юстиції України та практичної підтримки Міжнародного Комітету Червоного Хреста додаткового онлайн-навчання у системі службової підготовки.


Скріншоти сторінок онлайн (дистанційного)-навчання за програмою службової підготовки персоналу ДКВС України

Довідково:
Програма онлайн-навчання з службової підготовки створена на базі одного з топових редакторів електронних курсів Articulate за фінансової підтримки Міжнародного Комітету Червоного Хреста та технічної підтримки компанії «Техноматика». Завдяки їй такий вид навчання став більш якісним, інтерактивним, цікавим та інформативним, на зразок найкращих європейських навчальних курсів.
Безумовною перевагою новітньої платформи є також те, що вона доступна для користування без відриву від основної роботи та має просту процедуру реєстрації слухачів з будь-якого ґаджета: смартфон, планшет, чи стаціонарний комп’ютер. Вона розміщена на навчальній платформі «Moodle» Білоцерківського центру у вільному доступі за посиланням: https://i-rc.org.ua/slujbova-pidgotovka
Окрім цього персоналом Білоцерківського центру з метою розвитку професійних компетенцій персоналу установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, уповноважених органів з питань пробації застосовуються комунікаційні платформи Skype, Zoom, онлайн-додатки та можливості Moodle для проведення онлайн-лекцій, вебінарів, відеоконференцій тощо. Передусім це стало можливим завдяки наявності власного серверу та відповідного обладнання в Навчально-методичному центрі та створених у 2018 році «Освітнього простору з прав людини і сучасного пенітенціарного менеджменту» (допомога МКЧХ), у 2019 році – «Освітнього простору з питань безпеки в УВП» (допомога КМЄС).


На фото: відкриття «Освітнього простору з прав людини і сучасного пенітенціарного менеджменту» (20 березня 2018 року)

Зокрема, 5 та 7 травня нинішнього року начальник Білоцерківського центру Олег Дука та викладач циклу спеціальних дисциплін Дмитро Коваленко провели вебінари на тему «Динамічна безпека в установах виконання покарань». Заняття відбулися в межах реалізації спільного проекту Європейського Союзу та Ради Європи – «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні». До них із використанням Skype-зв’язку залучався персонал Департаменту з питань виконання покарань та міжрегіональних управлінь з питань виконання покарань Міністерства юстиції.


На фото: під час проведення онлайн-заняття на тему «Динамічна безпека в установах виконання покарань»

У заході взяли участь заступниця Міністра юстиції України Олена Висоцька, виконувач обов’язків начальника Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Сергій Гречанюк, старший проектний офіцер Офісу Ради Європи в Україні Ольга Деркач. Він став корисним не лише з огляду на отримані знання та можливість прямого діалогу між учасниками, а й вкотре довів користь від подальшого впровадження колективом Білоцерківського центру цифрових технологій дистанційного навчання.
    Крім того, 5 червня на базі Білоцерківського центру підвищення кваліфікації персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України (ДКВСУ) відбувся онлайн-тренінг «На підтримку побачень з родичами у пенітенціарних установах». Організатором заходу виступив Міжнародний Комітет Червоного Хреста (МКЧХ), технічні можливості його проведення, демонстрацію презентацій та відеоматеріалів забезпечили фахівці Білоцерківського центру.


На фото: під час проведення онлайн-тренінгу «На підтримку побачень з родичами у пенітенціарних установах»

Перед представниками установ виконання покарань (УВП) та слідчих ізоляторів (СІЗО) різних регіонів України виступили Ахмед Акель (Йорданія) – медичний делегат, лікар по роботі в місцях ув’язнення, Зоя Хасія (Грузія) – регіональний радник з пенітенціарних питань, Ганна Бабко (Україна) – національний радник з пенітенціарних питань та Павло Позігун (Україна) – спеціаліст відділу програм охорони здоров’я.
Завершився онлайн-тренінг спільним переглядом однієї з частин навчального фільму «Віртуальна в’язниця: дії під час епідемії Covid-19», створеного Міжнародним Комітетом Червоного Хреста спеціально для місць позбавлення волі.


Скріншоти фрагментів навчального фільму «Віртуальна в’язниця: дії під час епідемії Covid-19»

Навчальні фільми також є однією зі складових онлайн-навчання у Білоцерківському центрі підвищення кваліфікації персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України. Зокрема, розроблено та створено більше 20 таких фільмів, у т.ч. у жовтні 2019 року - навчальний відеофільм «Комунікативні навички та мотиваційне інтерв'ювання» за сприяння проекту ЄС «ПРАВО-Justice». Навчальний фільму «Віртуальна в’язниця: дії під час епідемії Covid-19» складається із трьох частин, призначених для різних категорій: персонал УВП, ув’язнені та відвідувачі. Його перекладом і створенням україномовної версії, включно із озвученням персонажів, займалися фахівці Білоцерківського центру. Переглянути цей навчальний відеоматеріал, в тому числі в межах дистанційного навчання за визначеною тематикою, можна за відповідним посиланням.


Скріншот з навчального фільму «Комунікативні навички та мотиваційне інтерв'ювання» (для перегляду - натиснути на зображення)

Загалом інформаційні тенденції останніх років свідчать про невпинне зростання ролі діджиталізації в житті суспільства. Традиційну систему навчання впевнено доповнює, а останнім часом навіть витісняє, дистанційна. Вона дозволяє опановувати не лише запропонований матеріал, а й шукати додаткові джерела знань, вчить мислити, зіставляти факти, самостійно робити висновки тощо. Відтак дистанційне навчання у Білоцерківському центру й надалі залишається в зоні особливої уваги.

Зараз на сайті

На даний момент 11 гостей на сайті